AKTUALNOŚCI, strona 31:
Rajd Rowerowy
3 maja 2018 r. odbył się rajd rowerowy po gminie Krynice, zorganizowany w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Uczestnicy rajdu przejechali ok 25 kilometrową trasę "Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej": pomnik upamiętniający bitwę pod Zaborecznem, cmentarz...
czytaj dalej... na temat: Rajd RowerowyPierwsza rekonstrukcja Bitwy pod Zaborecznem
W niedzielę, 22 kwietnia na polach w miejscowościach Kolonia Partyzantów oraz Zaboreczno odbyła się pierwsza w historii rekonstrukcja bitwy pod Zaborecznem, jaką stoczyli partyzanci BCh z okupantem niemieckiem w 1943 r. Wydarzenie poprzedzone zostało koncertem patriotycznym w wykonaniu Zespołu „Pojednanie” i Krasnobrodzkiej Orkiestry Dętej, mszą świętą odprawioną przez ks. prałata Eugeniusza Derdziuka z Sanktuarium Maryjnego w Krasnobrodzie oraz złożeniem kwiatów pod pomnikiem partyzantów. Po 75 latach legendarne zwycięstwo przypomniało ponad 60 miłośników historii z Tomaszowa Lubelskiego, Biłgoraja, Zamościa, Lublina i Wodzisławia Śląskiego. Pod wodzą Marka Gwoździuka odtworzony został epizod ewakuacji ludności cywilnej z Antoniówki, a także najważniejsze sceny pierwszego dnia bitwy.
czytaj dalej... na temat: Pierwsza rekonstrukcja Bitwy pod ZaborecznemPalmy, stroiki i pisanki wybrane
Znamy już wyniki tegorocznej edycji Gminnego Konkursu Plastycznego „Wielkanocne stroiki i pisanki”, organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Krynicach i Bibliotekę Publiczną Gminy Krynice. Zgodnie z regulaminem członkowie komisji konsultacyjnej przyznali 19 nagród za zdobycie pierwszych, drugich i trzecich miejsc oraz 5 wyróżnień. Zgłoszone do konkursu prace oceniane były w kategoriach „pisanki” i „stroiki i palmy”. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się we wtorek 27 marca w Bibliotece Publicznej Gminy Krynice.
czytaj dalej... na temat: Palmy, stroiki i pisanki wybraneWarsztaty kartek wielkanocnych
Wybór świątecznych kartek dostępnych w sklepach jest duży, ale te wykonane własnoręcznie mają szczególną wartość. Mieszkańcy gminy Krynice mogli się o tym przekonać podczas warsztatów, które 14 marca zorganizował ośrodek kultury i biblioteka.
Tegoroczna edycja warsztatów plastycznych „Wielkanocna Kartka” przyciągnęła zadowalającą liczbę uczestników. Zajęcia poprowadzone przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zadnodze, skierowane były do młodzieży i innych dorosłych mieszkańców gminy. Najmłodsi natomiast mieli okazję do kultywowania wielkanocnych tradycji w czasie stacjonarnych zajęć w ośrodku kultury. Panie z KGW zadbały o niezbędne narzędzia i materiały.
czytaj dalej... na temat: Warsztaty kartek wielkanocnychDzień kobiet, dzień kobiet...
8 marca w świetlicy wiejskiej w Hucie Dzierążyńskiej było nadzwyczaj wesoło i kolorowo, a to za sprawą uroczystości związanych ze świętem Dnia Kobiet.
Cykliczna impreza adresowana do mieszkanek gminy Krynice była doskonalą okazją nie tylko do złożenia paniom życzeń i podziękowań, ale także do integracji i wymiany doświadczeń przedstawicielek miejscowych zespołów śpiewaczych i kół gospodyń wiejskich. Tego dnia, każda z pań została obdarowana żółtym tulipanem oraz ugoszczona przygotowanym na tę okazję poczęstunkiem. Przez zgromadzonymi wystąpił Zespół „Źwiartowianki” oraz duet kabaretowy reprezentantek KGW w Hucie Dzierążyńskiej z Ewą Dorosz i Anną Lebiedą na czele.
czytaj dalej... na temat: Dzień kobiet, dzień kobiet...Zgłoś się i wygraj!
Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji organizowanego przez nas i Bibliotekę Publiczną Gminy Krynice Gminnego Konkursu Plastycznego „Wielkanocne stroiki i pisanki”. Celem konkursu jest promocja wśród dzieci i młodzieży tradycji kulturowych i Świąt Wielkanocy oraz zachęcenie ich do rozwijania swoich talentów plastycznych. Czekamy na zgłoszenia przedszkolaków, uczniów szkół i gimnazjów z terenu gminy Krynice. Technika prac plastycznych może być dowolna.
Prace należy składać do 19 marca w siedzibie Biblioteki Publicznej Gminy Krynice.
Rekonstrukcja Bitwy pod Zaborecznem możliwa do zrealizowania!
Niezmiernie miło nam poinformować, że długo oczekiwana przez wielu z Was rekonstrukcja Bitwy pod Zaborecznem będzie możliwa do zrealizowania. Wszystko to dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Gminy Krynice przez Urząd Marszałkowski w Lublinie. Wsparcie w wys. 8 tys. zł pozwala nam na zorganizowanie pierwszej takiej inscenizacji historycznej dedykowanej legendarnej bitwie partyzanckiej. Nie pozwala nam jednak w 100% pokryć wszystkich kosztów związanych z jej organizacją. Brakuje nam ponad 3 tys. zł, dlatego liczymy na Wasze wsparcie. Liczy się każda złotówka.
czytaj dalej... na temat: Rekonstrukcja Bitwy pod Zaborecznem możliwa do zrealizowania!Podsumowanie "Kulturalnych Ferii 2018" w GOK
Powoli kończy się czas laby zimowej. Dla dzieci, które uczestniczyły w „Kulturalnych Feriach 2018”, zorganizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Krynicach i Bibliotekę Publiczną Gminy Krynice, drugi tydzień ferii był pełen radości i niezapomnianych wrażeń. W ofercie organizatorów znalazł się szereg atrakcji. Niewątpliwie największą z nich były warsztaty kuglarskie i teatralne, podczas których uczestnicy nauczyli się żonglowania talerzami na kijku oraz zapoznali się z praktycznymi ćwiczeniami emisji głosu, pracy nad gestem i ruchem na scenie. W ramach warsztatów mieli także okazję uczestniczyć w wyjątkowym widowisku dedykowanym legendom lubelskim. Równie ciekawe okazało się być spotkanie z policjantami podczas którego, dzieci zdobyły wiele informacji na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Były kreatywne gry i zabawy oraz zajęcia plastyczne. Podczas warsztatów rękodzieła dzieci nauczyły się wykonywać m.in. oryginalne maski karnawałowe i kartki walentynkowe. Nie zabrakło zajęć ruchowych, wspólnych poczęstunków, czy też wyjścia nad zalew.
Piątkowe zabawy hitem tegorocznych ferii
Ostatni dzień ferii był w naszej placówce bardzo aktywny i atrakcyjny programowo. Wszystko za sprawą sztukmistrza Konrada Kowalskiego z Agencji Artystycznej „Kilm Events”, który przeprowadził dla dzieci warsztaty teatralne i kuglarskie. To było jedno z najbardziej udanych tegorocznych spotkań zimowych. Dzieci wzięły udział w zabawach i grach teatralnych, w tym w ćwiczeniach emisji głosu, pracy nad gestem i ruchem teatralnym. Niewątpliwym hitem spotkania okazało się być żonglowanie talerzami na kijku. Najmłodsi mieli okazję zobaczyć także spektakl Miejskiego Szczurojada pt. „Legendy Lubelskie”. Była to dodatkowa i niecodzienna lekcji historii.
czytaj dalej... na temat: Piątkowe zabawy hitem tegorocznych ferii