Polany to malownicza wieś licząca już 455 lat w lokalizacji. W okresie międzywojennym kwitło tutaj życie kulturalne i społeczne. Od 1966 r. istniała już szkoła, prowadzona była biblioteka społecznie, Kasa Stefczyka, sklep spółdzielczy, apteka dla mieszkańców. W latach 30-tych powstało Koło Gospodyń Wiejskich, które organizowało kursy szycia i przedstawienia teatralne. Po wojnie zaczęło odradzać się życie kulturalne, powstało KGW, Chór „Leśne Echo”. Zaczęto ponownie urządzać sylwestra, choinkę, spotkanie opłatkowe, dzień kobiet. Przez kilka lat społecznie budowano Dom Ludowy, który został oddany do użytku w styczniu 1968 r. Kobiety nie spotykały się po domach tylko w świetlicy, gdzie był także Klub Rolnika. KGW działające wtedy przy Kółku Rolniczym liczyło nawet 72 członkiń. Organizowano spotkania towarzyskie, kursy kulinarne, kursy higieny żywienia, przedszkole w czasie wakacji. Dzięki zaangażowaniu kobiet z KGW, wieś tętniła życiem kulturalnym i społecznym.
Po latach zastoju kulturalnego w czerwcu 2011 r. dziesięć pań z Polan reaktywowało KGW w Polanach. Zaczęto od porządków i przygotowań do dożynek. Posprzątano wokół świetlicy, zdobyto regały, resztki zastawy stołowej po byłym kole. Na swoich pierwszych Dożynkach Gminnych formacja otrzymała I miejsce za stoisko regionalne, a na Dożynkach Powiatowych III miejsce za wieniec dożynkowy, co dało członkiniom wiarę w siebie i motywację do dalszej pracy. Po dożynkach przybyło aktywnych gospodyń. Obecnie KGW tworzy 17-osobowa grupa pań. Członkinie kultywują starą tradycję swojej miejscowości, śpiewają stare pastorałki i piosenki biesiadne, piekę tradycyjne pierożki, kulebiaki, knysze, ciasta drożdżowe, chleby i chałki, pierniki, miodowniki, kaszaki, golasy z maczką i obwarzanki. Wyplatają wieńce dożynkowe, robią palmy i stroiki wielkanocne, które sprzedają na corocznym Kiermaszu Wielkanocnym w Zamościu. KGW integruje mieszkańców Polan przy inicjatywach społecznych i lokalnych (porządkowanie boiska po byłej szkole, współorganizowanie Dożynek Gminno-Parafialnych w Polanach, w czasie których obchodzono 450-lecie lokalizacji Polan). KGW wspólnie z Biblioteką Publiczną Gminy Krynice, uczestniczy co roku w Kiermaszu Ekologicznym, organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Tomasza Zamojskiego w Tomaszowie Lubelskim w ramach obchodów Dnia Ziemi.
Panie wystawiając stoisko regionalne reprezentowały naszą gminę i promowały swoją działalność na Forum Kobiet Aktywnych w Mirczu i podczas V Kongresu Kobiet Lubelszczyzny w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym w Lublinie oraz na Targach Turystycznych w Lublinie. W 2017 r. uczestniczyły w Międzynarodowym Święcie Chleba i Kuchni w Sahczynie na Ukrainie. Dzięki współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Krynicach, panie wzięły udział w Powiatowym Przeglądzie Dorobku Artystycznego i Kulinarnego w Pawłówce oraz w Jarmarku Susieckim, gdzie w 2014 otrzymały I nagrodę za piernik staropolski. KGW co roku uczestniczy ponadto w Świętojańskim Przeglądzie Kół Gospodyń Wiejskich na Sobótkach Wędkarskich w Krynicach. Panie chętnie wyjeżdżają. Uczestniczyły już w wycieczce do Kozłówki, Przemyśla i Sandomierza, czy też w wyjeździe do Sejmu, gdzie miały okazję wziąć udział w spotkaniu z poseł Genowefą Tokarską. W 2013 r. kilka gospodyń uczestniczyło w wyjeździe studyjno-szkoleniowym do Wioski Garncarskiej na Mazurach wraz z KGW z gminy Łabunie. Z okazji Powiatowego Święta Pracownika i Animatora Kultury, KGW otrzymało statuetkę za upowszechnianie kultury oraz kultywowanie tradycji polskiej. Kobiety z Polan nie tylko wypiekają ciasta i robią inne wyroby, ale biorą także udział w konkursach kulinarnych i nie tylko. W 2013 r. biorąc udział w konkursie LGD „Roztocze Tomaszowskie” – Smaki Roztocza, doszły do finału zbierając i opisując stare przepisy. W 2015 r. na Festiwalu Kultur i Jadła Kresowego w Baszni Dolnej, gospodynie zdobyły wyróżnienie za golasy z maczką. KGW brało udział w kilku edycjach Konkursu na Najlepsze Inicjatywy Lokalne, organizowanego przez LGD „Roztocze Tomaszowskie” (II miejsce w 2012 r. i III miejsce w 2014 r.). W czasie Dożynek Gminnych na Hucie Dzierążyńskiej, KGW zostało laureatem Konkursu Art. Produkt Lokalny za ścieżkę historyczno-dydaktyczną. Dzięki uczestnictwu w wielu konkursach i wyjazdach podczas których, panie promowały swoje stoiska, udało im się zmodernizować swoją kuchnię, zakupić zastawę stołową, która jest przez nie często wypożyczana. W 2015 r., podczas 46. Rajdu Pieczony Ziemniak, organizowanego przez OPTTK w Zamościu, działaczki dostały podziękowanie za pomoc w organizacji przedsięwzięcia (pieczenie cebularzy i amoniaczków oraz gorących obwarzanków dla uczestników). Gospodynie z Polan uczestniczyły także w Diecezjalnym Święcie Plonów w Krasnobrodzie oraz w Światowych Dniach Młodzieży w Tomaszowie Lubelskim (2016 r.). Kiedy powstał Ogólnopolski Kwartalnik „Moje KGW” oraz jego portal, KGW z Polan znalazło się w gronie 150. zdobywców „Złotych Kłosów” z okazji jubileuszu 150-lecia KGW w Polanach. Doświadczone gospodynie bardzo często zapraszają młode mieszkanki gminy Krynice na pokazy kulinarne i warsztaty rękodzieła. Bardzo zależy im na przekazaniu swojej wiedzy i umiejętności młodemu pokoleniu – wszystko po to, by angażować je w kultywowanie lokalnej tradycji ludowej.