VI Rekonstrukcja Bitwy pod Zaborecznem to wyjątkowy czas przeżywania na żywo rodzimej historii lat okupacji niemieckiej, wysiedleń i pacyfikacji, i codziennych trudnych wydarzeń, jakich doświadczali mieszkańcy gminy Krynice i całej Zamojszczyzny. Wczorajsze niedzielne popołudnie na polach Zaboreczna, w wiosennych okolicznościach budzącej się przyrody było okazją do osobistych przeżyć patriotycznych i pokłonieniem się bohaterom, którzy ponad osiemdziesiąt lat temu nie wahali się stanąć w obronie tej ziemi. Niezwykli rekonstruktorzy historyczni odegrali wydarzenia, jakie miały miejsce na polach Kolonii, Zaboreczna i pod Różą 1-2 lutego 1943 roku. To były sceny z heroicznej obrony i poświęcenia w obronie życia wiejskiej społeczności , dobytku i ziemi. Poruszająca inscenizacja upamiętniła żołnierzy Batalionów Chłopskich i mieszkańców, którzy stanęli w obronie przed pacyfikacjami i wysiedleniami Zamojszczyzny. Mamy nadzieję, że dla licznie przybyłych widzów była to lekcja patriotyzmu i czas osobistych przemyśleń nad naszą niełatwą wszak historią. Dziękujemy z całego serca wszystkim pasjonatom-rekonstruktorom, miłośnikom historii, którzy przybyli z różnych stron Polski pod Zaboreczno. Szczególne podziękowania dla rekonstruktora Stowarzyszenia Zamość 1920 - Marka Gwoździuka głównego dowodzącego rekonstruktorami pod Zaborecznem . Już po raz szósty pan Marek jest twórcą scenariusza i reżyserem całego widowiska. Z wielką pieczołowitością dopracowuje składowe elementy inscenizacji i dba o bezpieczeństwo podczas rekonstrukcji. Po raz kolejny, przez trudne karty historii okupacji Zamojszczyny, przeprowadził publiczność lektor - Janusz Łukasiewicz z Przemyśla. A teraz przedstawiamy wszystkie grupy rekonstrukcyjne, które wzięły udział w 6. Rekonstrukcji Bitwy pod Zaborecznem :
1.Grupa Rekonstrukcji Historycznej Na Straży
2.Stowarzyszenie Zamość 1920
3.GRH Grenadiere
4. GRH Batalion Obrony Narodowej Żywiec
5. GRH Bellum
6. GRH Bluszcz
7. GRH Wilk
8. GRH Ordon
9. GRH Matrioszka
10. GRH Strzelcy Górscy Pomorscy
11. SRH Wrzesień 39
12. GRH Der Erste Zug
13.SRH 51 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych
14. Prywatne Muzeum Pojazdów Militarnych i Zabytkowych Bogdan Maczuga
15. Mirosław Lasota (pirotechnika)
16. Lektor Janusz Łukasiewicz
17. Dariusz Jacek Budek , opiekun klaczy
Oklaski i podziękowania za kolejną odsłonę j trudnej, okupacyjnej przeszłości gminy Krynice i utrwalanie pamięci o bohaterach tamtych dni!
fot. Beata Gałan-Smól
Partnerem wydarzenia "VI. Rekonstrukcja Bitwy pod Zaborecznem" jest Województwo Lubelskie w ramach programu "Warto być Polakiem".
Partnerami wydarzenia byli także: Gmina Krynice, Powiat Tomaszowski, Stowarzyszenie Zamość 1920, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Krynice, Fundacja Historyczne Roztocze , Muzeum Regionalne im. Janusza Petera.
Sponsorzy i darczyńcy: AR Broker Sp. z o.o. Krzysztof Borek Usługi Transportowe Zakłada Ogólnobudowlany Adam Strumidło EKO-KRAS Sp. zo.o. Joanna Toporowska Marcin Kurzępa Roman Burda Usługi Cielsko-Dekarskie Grzegorz Borek Sklep Budowlany Anna Borek Bartek Kowalski Eldorado Dziękujemy serdecznie za wsparcie!
Podczas wydarzenia 6. Rekonstrukcji Bitwy pod Zaborecznem w izbie pamięci prezentowane były militaria i pamiątki wojenne przygotowane przez naszych partnerów Fundację Historyczne Roztocze z Rachodoszczy oraz wystawa historyczna zatytułowana Gmina Krynice i jej mieszkańcy podczas II wojny światowej. Sam budynek z muralami autorstwa artysty Arkadiusza Andrejkowa również jest stałym plenerowym upamiętnieniem bohaterów Zaboreczna. Mural powstawał w dwóch etapach na podstawie archiwalnych fotografii. Tegoroczną atrakcją były przejazdy amfibią obsługiwaną przez pasjonatów historii z Fundacji Historyczne Roztocze.Wydarzeniu towarzyszyły stoiska z regionalnymi pysznościami. Swoje wypieki przygotowały dwa koła -gospodarzy -Koło Gospodyń Wiejskich z Zaboreczna i Koło Gospodyń Wiejskich z Polan. Mieszkańcy i KGW w Zaborecznie ugościli przybyłych na rekonstrukcję tradycyjną, wojskową grochówką. Rekonstruktorów i gości pyszną zupa czosnkową i gulaszową ugościł Klub Seniora. Dziękujemy !