"Bohaterowie z szuflady. Krynickie archiwa rodzinne" to pierwsza taka publikacja dotycząca zwykłych - niezwykłych mieszkańców gminy Krynice. Dzięki współpracy z Archiwum Państwowym w Zamościu, które jest wydawcą albumu, urzeczywistnił się wirtualny projekt zainicjowany w 2020 roku w programie "Kultura w sieci". Wówczas Gminny Ośrodek Kultury pozyskał grant Narodowego Centrum Kultury na realizację projektu "Bohaterowie z szuflady . Krynickie archiwa rodzinne on-line". Opowieści można przeczytać pod tym linkiem:http://archiwumrodzinne.krynice.pl/
Wczorajsza promocja albumu była okazją do spotkania w gronie autorów opowieści, regionalistów, młodzieży szkolnej ze szkoły podstawowej w Krynicach wraz z nauczycielkami i seniorów. Zaszczycili nas swoją obecnością: dr Jakub Żygawski - dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu, Dariusz Czop - sekretarz Powiatu Tomaszowskiego, Robert Czyż - dyrektor Muzeum Regionalnego im. dra Janusza Petera w Zamościu, Jacek Wiśniewski -wójt Gminy Krynice, Józef Niedźwiedź - regionalista, autor cyklu monografii miejscowości naszego regionu oraz Andrzej Kudlicki - regionalista i miłośnik Kresów.Towarzyszyły nam także media; Agnieszka Piela z Polskiego Radia Lublin oraz Bogdan Jędruszko z TVP Lublin. Najważniejsi jednakże wczoraj byli sami autorzy opowieści : Alina Kniaź, Barbara Noga, Magdalena Majkutewicz, Małgorzata Szelewicz, Joanna Jamroż, Marzena Gardiasz, Teresa Sachajko oraz Marian Darmochwał. Niestety nie mogły być z nami wczoraj autorki: Anna Sztyk i Teresa Sagan wraz z Pauliną Sagan. W spotkaniu uczestniczyli również: Krzysztof Wojtanowicz i Jacek Śliwiński, pasjonaci historii z Leżajska, którzy użyczyli do albumu archiwalnych fotografii z okresu wojennego z Dzierążni.
"Bohaterowie z szuflady. Krynickie archiwa rodzinne" składają się z dwóch części: 10 opowieści o zwykłych-niezwykłych mieszkańcach oraz drugiej, dotyczącej historii gminy oraz przedstawiającej zebrane fotografie i archiwalia opracowane przez Beatę Gałan-Smól, regionalistkę i miłośniczkę Krynic, koordynatorkę całości projektu i wydawnictwa. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa Archiwa Rodzinne Niepodległej przedstawiająca losy rodzin zamojskich: Czernickich, Brandtów i Stefanków udostępniona przez Archiwum Państwowe w Zamościu. Prezentacje bohaterów opowieści przyniosły niezwykłe chwile wzruszeń i wspomnień. To było jedyne w swoim rodzaju spotkanie pokoleniowe, które mamy nadzieję zaowocuje kolejnymi przedsięwzięciami budującymi lokalną historię gminy Krynice.
Dziękujemy raz jeszcze wszystkim przybyłym na spotkanie, które być może sprowokuje do własnych poszukiwań kolejnych bohaterów z szuflady. Publikacja będzie dostępna niebawem w sprzedaży w Archiwum Państwowym w Zamościu. Prosimy o chwilę cierpliwości. Jednocześnie egzemplarze powędrują do wszystkich jednostek archiwalnych w Polsce oraz do 17 bibliotek, jako tzw. egzemplarze obowiązkowe. Album będzie dostępny również w Bibliotece Publicznej Gminy Krynice.