Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminny Ośrodek Kultury w Krynicach

DOŻYNKI GMINNO-PARAFIALNE W KRYNICACH

Utworzono dnia 31.08.2023

W niedzielę, 27 sierpnia w Krynicach odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne.

Barwny korowód i wniesienie wieńców dożynkowych przez przedstawicieli wszystkich sołectw gminy Krynice rozpoczęły Gminno-Parafialne Święto Plonów. W tym roku oprawę dożynkową przygotowali mieszkańcy sołectwa Antoniówka. Funkcję starostów dożynkowych pełnili prowadzący duże gospodarstwo rolne młodzi mieszkańcy Antoniówki - Kinga i Radosław Kobielarzowie. Uroczystość otworzył Wójt Gminy Krynice Jacek Wiśniewski, który złożył podziękowania dla wszystkich rolników naszej gminy. Okolicznościowe przemówienia i odczytane listy intencyjne podkreślały wagę zawodu rolnika. Dziękczynną mszę świętą za plony zebrane przez rolników odprawili: proboszcz Parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnawatce ks. Tomasz Demczuk, który wygłosił homilię i proboszcz Parafii pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika -ks. Mariusz Łoza. Tradycyjne dzielenie się chlebem zakończyło część oficjalną uroczystości.

W tradycji chłopskiej zakończenie żęcia zboża potrzebnego do wyżywienia i pieczenia chleba kończyło się wiciem wieńca w kształcie koła lub wiązki żniwnej. Szczęśliwie taka forma przetrwała setki lat i wraz z rozwojem rolnictwa zmieniła się w okazałe wieńce dożynkowe. Podczas Gminno-Parafialnego Święta Plonów mogliśmy podziwiać efekty pracy kół gospodyń wiejskich i mieszkańców gminy Krynice. Znalazły się wśród nich zarówno wieńce współczesne, pełne inwencji twórczej i pomysłowości wykonawców, jak i te tradycyjne, odnoszące się do zasad wicia wieńców wiejskich przekazywanych z pokolenia na pokolenie. W tegorocznym konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wzięło udział 12 kompozycji, w tym 3 tradycyjne i 9 współczesnych. Laur w kategorii najpiękniejszego wieńca tradycyjnego otrzymało KGW Dzierążnia, zaś w kategorii wieniec współczesny nagrodzone zostało KGW z Dąbrowy. Nagrody finansowe, dyplomy i statuetki wykonane przez twórczynię ludową Beatę Głuszko Ecofolk wręczyli nagrodzonym wójt gminy Jacek Wiśniewski, sekretarz Marcin Kurzępa i dyrektor GOK Joanna Jamroż. Pozostałe delegacje KGW z miejscowości: Majdan Krynicki, Zadnoga, Polany, Polanówka, Majdan-Sielec, Romanówka, Zwiartów, Huta Dzierążyńska, Krynice i Antoniówka otrzymały równorzędne wyróżnienia. Tegoroczne wieńce były szczególnie pieczołowicie wykonane i sprawiły dużą radość oglądającym. Serdecznie gratulujemy wszystkim twórcom i wykonawcom dożynkowych dzieł i podtrzymywania tej dożynkowej tradycji.

Przegląd Piosenek i Przyśpiewek Dożynkowych rozpoczął część artystyczną krynickiego Święta Plonów. W konkursowych prezentacjach dożynkowych przyśpiewek wzięli udział: Źwiartowianki, Koło Gospodyń Wiejskich z Majdanu Krynickiego, Koło Gospodyń Wiejskich z Polan, zespół „Być może” z Romanówki oraz Ludowy Zespół Śpiewaczy „Pojednanie”. Za wyjątkowe, własne teksty i opracowanie muzyczne jury postanowiło nagrodzić I miejscem Zespół „Pojednanie”. Pozostałe zespoły otrzymały wyróżnienia i okazjonalne dyplomy. Przegląd przyśpiewek ludowych ma na celu kultywowanie rodzimej tradycji oraz jej popularyzację.

Na scenie zaprezentowali się także najmłodsi uczestnicy krynickiego ogniska muzycznego i solistki Nicola Beńko i Natalia Kowalczyk. Artyści zostali przygotowani pod kierunkiem instruktora Romana Śliwińskiego. Do tańca i wspólnego śpiewania zaprosił zespół LIMIT z Majdanu Krynickiego. Z przytupem, werwą i dwoma akordeonami wystąpiła kapela GALICJANIE. Nocna zabawa upłynęła w rytmach przygotowanych przez zespół MOTIF.

Więcej zdjęć i obszerne relacje na www.facebook.com/GokKrynice1

DOŻYNKI GMINNO-PARAFIALNE W KRYNICACH

Utworzono dnia 31.08.2023, 08:12

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Grudzień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 57

W poprzednim tygodniu: 89

W tym miesiącu: 247

W poprzednim miesiącu: 631

Wszystkich: 26975