W atmosferze jesiennej, słonecznej pogody odbył się w Krynicach festyn Kół Gospodyń Wiejskich organizowany w ramach zadania: „Uniwersytet Powszechny w Bondyrzu - Kierunek Kultura”, współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Organizatorem festynu był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość z siedzibą w Zamościu. Gospodarzami imprezy zaś Wójt Gminy Krynice oraz Gminny Ośrodek Kultury w Krynicach.
W ramach projektu odbyły się warsztaty rodzimego rękodzieła. Garncarski kunszt glinianych naczyń pokazał Mirosław Lipski z „Warto, bo z Roztocza”. Z ciekawymi warsztatami artystycznymi można było się zapoznać „W Ramach Sztuki” Joanny Patron z Zamościa. Malowanie „gwizdaków” z gliny przybliżyła Beata Głuszko z firmy „Eco- Folk”. Zaś z arkanami niełatwej sztuki haftu zapoznawało Koło Gospodyń Wiejskich z Polan.
Było muzycznie patriotycznie i ludowo. Na nowej scenie plenerowej wystąpiły zespoły: „Fermata” z Telatyna oraz ”Pojednanie” z Krynic. Oprawę całości festynu zapewnił z historyczną, wojskową oprawą Leonarda Marczuka wraz z przepięknym koncertowym wykonaniem pieśni żołnierskich zespołu w strojach sarmackich „Kresowi Sarmaci” z Zamościa.
Nie byłoby festynu KGW bez przepysznych dań. Tym razem panie mogły zaprezentować kunszt kulinarny w konkursie na potrawy z dyni zatytułowanym przewrotnie - „Dyniowy zawrót głowy”. Oczywiście wszystkie uczestniczki konkursu stanęły na wysokości zadania i zachwyciły jurorów pomarańczowym warzywem w mnogości pomysłowych dań. Bezkonkurencyjna jednak okazała się zupa krem z dyni z posmakiem wędzonych kabanosów, którą zaserwowała Stanisława Kowalska z KGW Majdan Krynicki. Drugie miejsce zajęły przepyszne placuszki z dyni Koła Gospodyń Wiejskich z Pukarzowa. Gospodynie z Pukarzowa przyjechały do Krynic z całym „stołem” pysznych dyniowych potraw i wszystkie z nich zasługiwały na uznanie. Na trzecim miejscu znalazła się zupa z dyni z grzybami leśnymi w pięknej leśnej aranżacji przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich w Tarnawatce. Dodatkowo wyróżnione zostały ciasta dyniowe z Koła Gospodyń Wiejskich w Dąbrowie i Koła Gospodyń Wiejskich w Polanach.
Nagrody i wyróżnienia wręczył poseł na Sejm RP - Sławomir Zawiślak w asyście wójta gminy - Jacka Wiśniewskiego i dyrektor GOK Krynice-Joanny Jamroż. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom festynu i zapraszają na następne wydarzenia w ramach projektu „Kierunek kultura - kultura ludowa i tradycyjna" prowadzonego przez Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Zamość.