Konkurs skierowany jest do wszystkich mieszkańców gminy Krynice: dzieci, młodzieży i dorosłych, Zgłoszenia należy czytelnie wypełnić drukowanymi literami i dostarczyć do siedziby organizatora. Prace plastyczne i literackie należy złożyć w terminie do 16 GRUDNIA 2019 r., do godziny 14:30. Natomiast wypieki do 17 GRUDNIA, do godziny 14:30. Dozwolone jest zgłoszenie się w kilku kategoriach jednocześnie, przy czym jedna osoba może zgłaszać maksymalnie jeden przedmiot konkursowy, w jednej kategorii.
2. Konkurs dotyczy trzech kategorii:
A) WYWIAD jest to oferta kierowana głównie do młodzieży. W przypadku starszych konkursowiczów, mogą to być spisane WSPOMNIENIA dotyczące obrządku kolędniczego. Dzieci
i młodzież zachęcamy do spisania rozmowy z osobą starszą: babcią, dziadkiem, sąsiadką dotycząca tradycji bożonarodzeniowych, szczególnie kolędniczych w naszej gminie. Oprócz wymaganej pisemnej wersji tychże wywiadów i wspomnień, mile widziane są ich audiowizualne wersje (CD/DVD). B) WSPÓŁCZESNE OZDOBY ŚWIĄTECZNE, NAWIĄZUJĄCE DO DAWNYCH TRADYCJI LUDOWYCH, jest to propozycja dla dzieci, a także dla młodzieży i co istotne, dla wszystkich dorosłych, artystycznych dusz gminy Krynice. Zależy nam głównie na ozdobach świątecznych, mogą to być ozdoby choinkowe, najlepiej z naturalnych i jednocześnie trwałych materiałów jak np. świąteczne pająki ze słomy [w zminimalizowanej wersji, o wielkości zawieszek na choinkę]. Ozdoby te powinny nawiązywać zarówno formą jak i surowcem do tradycyjnych dekoracji ludowych, wykonywanych na święta Bożego Narodzenia.
C) TRADYCYJNE REGIONALNE WYPIEKI BOŻONARODZENIOWE: MAKOWIEC, PIERNIK, SERNIK. Jest to kategoria dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dedykowana w szczególności „Kołom Gospodyń Wiejskich”, rodzinom wspólnie kucharzącym na święta i ogólnie wszystkim miłośnikom tradycyjnych kulinariów. Wymagane jest przyrządzenie tradycyjnych wypieków świątecznych, takich jak makowiec, piernik, czy sernik. Produkty te, po uhonorowaniu zwycięzców konkursu, będą degustowane przez uczestników wszystkich kategorii. Oczywiście najbardziej interesują nas przepisy tradycyjne, czyli takie, które przekazywane były w danej rodzinie, z pokolenia na pokolenie.
Dla laureatów konkursu przewidziane są dyplomy oraz nagrody rzeczowe, dla pozostałych uczestników dyplomy i upominki.
Regulamin konkursu dostępny jest w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Krynicach
oraz na stronie internetowej www.krynice.naszgok.pl