Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminny Ośrodek Kultury w Krynicach

Śladami Niepodległości. Nieznane historie z Krynic.

Utworzono dnia 10.11.2020

Dziś, pamiętając o naszej ważnej dacie 11 listopada 2018 roku, podążymy niewidocznymi śladami Niepodległości w gminie Krynice. Szczęśliwie zachowały się dwa (znane dotychczas zdjęcia) pomnika umiejscowionego na stoku przy kościele w kierunku cmentarza.

Prezentujemy fotografię z kart Kroniki Gimnazjum Powszechnego im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim. Fotografia została zrobiona 17 listopada 1928 roku podczas wycieczki uczniów Gimnazjum i nauczycieli do Krynic. Widocznym symbolem aktywności społeczności Krynic w okresie dwudziestolecia międzywojennego stał się pomnik Orła Białego, zwany także przez mieszkańców pomnikiem Niepodległości.

Ufundowany przez miejscowego ziemianina Grzegorza Lipczyńskiego i społeczny komitet budowy, pomnik z orłem w koronie stanął w piątą rocznicę odzyskania Niepodległości przy głównym trakcie drogowym prowadzącym z Lublina do Lwowa. Na kamiennym postumencie wyryto daty: 1918–1923. Wkrótce ten ważny symbol niepodległości stał się miejscem wszystkich manifestacji i wieców organizowanych przez zaangażowaną społeczność gminy.

Istnieją także dwie wersje dotyczące historii zniknięcia pomnika. Jedna mówi o zniszczeniu go przez Niemców z chwilą wkroczenia - ok. 13 września 1939 roku do Krynic, druga zaś (optymistyczna) zakłada, że pomnik został ukryty (zakopany) przed hitlerowskim najeźdźcą...

Niezależnie od niepotwierdzonych teorii - pielęgnujmy to, co pozostało w pamięci - przekazując historie i fotografie z przeszłości dalej...

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Listopad 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 91

W poprzednim tygodniu: 130

W tym miesiącu: 489

W poprzednim miesiącu: 651

Wszystkich: 26586