Zaczynamy relacje ze Święta Ryby i Tataraku od nagród dla wędkarzy - młodziutkich i starszych, którzy pod gorącym, sobotnim słońcem zarzucali wędki nad zalewem krynickim. Coroczne Święto Ryby i Tataraku rozpoczęło podsumowanie zawodów wędkarskich w konkursie „O największą Rybę” i Puchar Wójta Gminy Krynice. Upalna pogoda nie zniechęciła zapalonych wędkarzy do startowania w zawodach, które odbyły się nad zalewem krynickim w sobotę 29 czerwca.
Zawody były punktowane, w kategorii młodzików najwięcej ich zebrała Patrycja Kałuża (490 pkt), następnie Hubert Sak (420pkt), Wojtek Szykuła (390pkt) i Filip Bajer (375pkt). W kategorii juniorów najwięcej punktów zdobyli Filip Nowak (375 pkt) i Jerzy Cirut (360pkt). Wśród seniorów najwięcej punktów- 430 zdobył Łukasz Głaz, następnie Wojciech Łaszyński -390 pkt i Mariusz Gumiela -375pkt. A teraz gratulacje dla zdobywców pucharów! Puchar Wójta Gminy Krynice zdobyła w kategorii młodzików – Patrycja Kałuża. W kategorii juniorów puchar otrzymał Filip Nowak. W kategorii seniorów zaś Łukasz Głaz. Wielkie gratulacje dla wszystkich zawodników – pasjonatów wędkarstwa. Puchary wręczył Wójt Gminy Krynice - Jacek Wiśniewski, nagrody dla młodych i starszych wędkarzy wręczał Marcin Szykuła – Prezes Koła Wędkarskiego PZW w Krynicach i organizator zawodów oraz Joanna Jamroż – Dyrektor GOK w Krynicach. Współorganizatorem i fundatorem nagród był Gminny Ośrodek Kultury w Krynicach.
Tradycją Święta Ryby i Tataraku jest konkurs kulinarny Na najlepszą potrawę z ryby. W tej edycji jurorzy konkursu - Teresa Baj, Zdzisława Cyc i Andrzej Hordyj oceniali pięć różnorodnych dań rybnych: Rybę z imbirem przygotowaną przez Ewę Rozner z Koła Gospodyń Wiejskich Rabinówka Rybę zapiekaną pod pierzynką od Koła Gospodyń Wiejskich z Huty Dzierążyńskiej Pstrąga pieczonego w piekarniku z warzywami autorstwa Stanisławy Kowalskiej z Koła Gospodyń Wiejskich z Majdanu Krynickiego Gulasz rybno-warzywny z placuszkami razowymi przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich w Romanówce i Rybę w galarecie od Koła Gospodyń Wiejskich Nedeżów. Jurorzy zgodnie twierdzili, że wszystkie potrawy zasługują na kulinarne wyróżnienie ale najsmaczniejszą i najbardziej efektowną rybką został wybrany Pstrąg pieczony w warzywach przygotowany przez Stanisławę Kowalską z KGW Majdan Krynicki. Autorka została nagrodzona nagroda finansową (300zł) oraz dyplomem. Drugą nagrodę , w wysokości 250 zł, komisja przyznała KGW w Nedeżowie za Rybę w galarecie. Trzecie miejsce i nagroda w wysokości 200 zł powędrowało do KGW w Hucie Dzierążyńskiej za smaczną rybę pod pierzynką. Wyróżnienia i nagrody finansowe w wysokości 100zł przyznane zostały KGW w Romanówce oraz KGW w Rabinówce. Wszystkie uczestniczki otrzymały dyplomy i mnóstwo ciepłych słów od degustujących przygotowane dania. Oglądającym pozostanie zapewne ochota na rybę... A może autorki tych dań zechcą podzielić się przepisami? Fundatorem nagród był GOK w Krynicach.
Święto Ryby i Tataraku to też wydarzenie muzyczne - wspólne śpiewanie i zabawa w plenerze. Na scenie zaprezentowały się, przełamując pierwsze tremy małe Krynickie Szuwarki - śpiewając solo i wspólnie. Następnie wystąpili kolejno - Julia Lenard i Mateusz Lenard z repertuarem znanych przebojów. Zespół "Pojednanie" wyśpiewał ludowe piosenki do przytupywania i wspólnego śpiewania. Gościnnie wystąpił zespół śpiewaczy z Fajsławic - "Z woli babki". Na scenie nie mogło zabraknąć muzyki związanej z wodą - tym razem były to szanty w wykonaniu Kliper - Zespół Muzyki Szanty Zespół z Radomia polubił morskie opowieści i zabrał krynicką publiczność w udany rejs ze wspólnym śpiewem i kołysaniem. Wieczorna odsłona koncertowa to już inna muzyka, na którą czekała zwłaszcza młodsza część publiczności. Zespół NOKAUT dał mocne brzmienie w znanych przebojach nie tylko disco-polo. Na finał imprezy scenę przejęły energetycznym tańcem i dynamicznym koncertem dziewczyny z zespołu SKYNOVA z niesamowitą wokalistką Roksaną.
Święto Ryby i Tataraku to też wydarzenie promujące gminne Koła Gospodyń Wiejskich, lokalnych rękodzielników i wystawców. Pogoda dopisała i plac przy parku był aktywnym miejscem w niedzielne popołudnie. Barwne i smakowite stoiska regionalne przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z Zadnogi, Huty Dzierążyńskiej, Dąbrowy i Klubu Seniora. Efektowne stoiska rękodzielnicze zapewnili Eco-folk i Jaskolkasj.pl oraz najmłodszy rękodzielnik - Karol Gałek, który nie rozstawał się ani na moment z szydełkiem, zaś zielarskie cuda oferowały Ziołowe Skarby Edyty Kuźniarskiej. Były również atrakcje dla dzieci od firmy Fun Kids, kucyki od Zbigniewa Tokarskiego oraz zaplecze gastronomiczne od firmy Dreams. Nad bezpieczeństwem czuwali ochroniarze z firmy Bokser Robert Roczniak, opiekę medyczną zapewnił Triomed. O nagłośnienie i obsługę akustyczną zadbał Jakub Cyc. Wsparli nas również strażacy z OSP Zadnoga. Patronatem medialnym wydarzenie objęły Katolickie Radio Zamość i Tygodnik Zamojski.
Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy służyli wsparciem i pomocą, a szczególnie pracownikom UG w Krynicach za pomoc w organizacji imprezy.