Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminny Ośrodek Kultury w Krynicach

ZWYCIĘZCY QUIZU HISTORYCZNEGO 11/11 ŚLADAMI NIEPODLEGŁOŚCI

Utworzono dnia 20.11.2019

Miło nam ogłosić zwycięzców Krynickiego Quizu 11/11 Śladami Niepodległości. Najmłodszym uczestnikiem jest Szymon Saputa - serdeczne gratulacje za udział i wiedzę historyczną. Wśród osób dorosłych, którzy podjęli się niełatwego - jak mówili quizu historycznego, który wymagał poszperania w naszej lokalnej przeszłości znaleźli się zwycięzcy z naszej gminy. Wielkie gratulacje dla pani Teresy Sachajko z Polan, pani Urszuli Kowalskiej z Romanówki, Katarzyny Gardiasz z Dzierążni oraz dla Adriana Leszczyńskiego z Polan (obecnie Warszawa). Uroczystość wręczenia nagród i dyplomów odbyła się w kameralnym gronie w Gminnym Ośrodku Kultury w Krynicach przy udziale pani sekretarz - Jadwigi Chwaleby oraz dyrektor GOK - Joanny Jamroż. Mamy nadzieję na popularyzację naszej niezwykle ciekawej przeszłości wśród naszych mieszkańców. Mamy nadzieję,że taka forma konkursowa była także zachętą do odkrywania historii rodzimej.

Dla wszystkich zainteresowanych zamieszczamy quiz wraz z odpowiedziami:

QUIZ HISTORYCZNY - ODPOWIEDZI 1. O kim mowa – Brygadier, Komendant, Naczelnik Państwa? Oczywiście o Józefie Piłsudskim.

2. Ile lat Polska nie istniała jako niezależne państwo na mapach świata? To aż 123 lata nieistnienia…

3. Podaj nazwiska dwóch reprezentantów odradzającej się Polski na wersalskiej konferencji pokojowej. Roman Dmowski i Ignacy Padarewski

4. Z Roztoczem i Rebizantami wiąże się ważne wydarzenie z 1901 roku związane z Marszałkiem Piłsudskim, który wypowiedział wtedy znamienne słowa: „ Niczem jest wraży kordon wobec potęgi ducha narodu polskiego”. W 1936 roku, na pamiątkę, został tam położony głaz ze stosowną tabliczką, który leży tam do dziś. O jakim wydarzeniu przypomina ów kamień? Kamień ów, upamiętnia przekroczenie granicy rosyjsko-austriackiej (tzw. kordonu) przez Józefa Piłsudskiego, podczas ucieczki w przebraniu.

5. Jakie wydarzenie upamiętnia coroczna sierpniowa rekonstrukcja historyczna w okolicach Komarowa? Słynna bitwa z bolszewikami – I Armią Konną Budionnego a polska 1 Dywizja Jazdy.

6. W którym z zaborów znajdowały się Krynice? Krynice znajdowały się w zaborze austriackim do Kongresu Wiedeńskiego, potem zostały wcielone wraz z całą Lubelszczyzną do Królestwa Polskiego, a po powstaniu styczniowym już de facto znalazły się w granicach Rosji.

7. W jakiej gminnej wsi znajduje się ta tablica, przypominająca młodych ułanów, pochodzących z tej miejscowości, walczących o niepodległość? Tablica została postawiona w ramach projektu „Pamiętajmy” w Polanach. Wspomina młodych mieszkańców wsi Polany walczących o niepodległość

8. Na poniższym zdjęciu widnieje nieistniejący już Pomnik Orła Białego ufundowany przez rodzinę Lipczyńskich i społeczność Krynic w 5 rocznicę odzyskania niepodległości. Gdzie znajdował się ten pomnik i kiedy został zniszczony? Pomnik „ORŁA BIAŁEGO” lub Pomnik „NIEPODLEGŁOŚCI”, bo funkcjonowały dwie nazwy stał poniżej dzisiejszego pomnika Batalionów Chłopskich tuż przy dzisiejszej drodze nr 17. Wówczas inaczej nieco wyglądał stok, nie było jeszcze wtedy kościoła, pomnik wybudowano na ziemi dworskiej. Pomnik został zburzony w dniu wkroczenia Niemiec do Krynic, 13 września 1939 roku.

9. W grobowej kaplicy Lipczyńskich, na cmentarzu w Krynicach pochowany jest 20-letni bohater walk 1920 roku, który zginął w walce pod Lidą na Litwie. Jak brzmi jego imię i nazwisko? Stefan Lipczyński, syn Grzegorza Lipczyńskiego – ostatniego właściciela dóbr krynickich.

10. Na terenie gminy Krynice w latach 20-tych XX wieku działały jednostki paramilitarnej organizacji powołanej przez Józefa Piłsudskiego. Jak nazywała się ta organizacja, skupiająca męską młodzież? Był to Związek Strzelecki.

11. Józef Piłsudski kilkakrotnie odwiedzał ziemię tomaszowską. Znana wszystkim dziś Siwa Dolina była jednym z miejsc spotkania Marszałka z żołnierzami z pułku Ułanów Krechowieckich, Jazłowieckich i Podolskich w marcu 1921 roku. Sama nazwa Siwa Dolina ma ścisły związek z tym wydarzeniem – jaki? Nazwa Siwa Dolina pochodzi właśnie od siwego koloru mundurów piłsudczyków, którzy uczestniczyli w uroczystości nadania srebrnego Krzyża Virtuti Militari Pułkom Ułanów. Ciekawostką jest fakt przybycia do Tomaszowa Józefa Piłsudskiego kolejką wąskotorową, która wówczas łączyła Bełżec i Budy Dzierążyńskie.

ŚLADAMI NIEPODLEGŁOŚCI

Utworzono dnia 20.11.2019, 11:38

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Październik 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 83

W poprzednim tygodniu: 98

W tym miesiącu: 67

W poprzednim miesiącu: 586

Wszystkich: 25513